Get In Touch
541 Melville Ave, Palo Alto, CA 94301,
ask@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.705.5448
Work Inquiries
work@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.306.6725

SZ – jak szafy, szafki, szuflady: przechowywanie i organizacja

SZjak szafy, szafki, szuflady: przechowywanie i organizacja.

Teza jest taka, że każde dobre wnętrze prezentuje się odpowiednio dobrze, kiedy wszystkie zbędne rzeczy są schowane.

W zależności od stylu aranżacji, tolerancja od bałaganu znacznie się różni.

W tym wpisie zdefiniujemy wszystko po kolei:

 • co powinno być uwzględnione już w pierwszej propozycji układu funkcjonalnego,
 • zabudowy meblowe, przesunięcie ścianek działowych, pojedyncze meble, ukryte miejsca,
 • przechowywanie w pokoju dziennym,
 • przechowywanie w sypialni,
 • przechowywanie w łazience.

W wyniku odnalezienia odpowiednich miejsc do rozmieszczenia poszczególnych rzeczy, wygląd rzeczywisty przestrzeni mieszkalej nie będzie się różnił od wizualizacji. To znaczy, że pierwszy etap projektowania wnętrza jest decydujacy, nie tylko z punktu widzenia funkcjonalności, ale także zapewnia piękno aranżacji.

 • Co powinno być uwzględnione już w pierwszej propozycji układu funkcjonalnego

Układ funkcjonalny mieszkania (domu) od dewelopera zawiera przeciętne rozmieszczenie podstawowych mebli. Ma na celu tylko zaznaczyć funkcję każdego z pomieszczeń.

Natowiast, pracując nad aranżacją mieszkania (domu), mając wizję w jaki sposób każde z rozwiązań może wyglądać, wchodzimy w nieoczywiste rozwiązania.

 

projektowanie wnętrz mieszkania i rozmieszczenie zabudow meblowych

 

Przede wszystkim, przestawiamy ścianki działowe i tworzymy miejsca na pojemne szafy, gdzie nie będzie ani jednego zbędnego cm2. W tym jesteśmy mistrzami!

 • Zabudowy meblowe, przesunięcie ścianek działowych, pojedyńcze meble, ukryte miejsca

Zarówno zabudowy meblowe, jak i te odpowiednio dobrane np. z IKEA potrafią sprostać wszystkim potrzebom pod warunkiem, że od początku mamy na nie racionalny pomysł.

 

Przestawienie ścian w ten sposób, aby uzyskać wnękę na szafę sięgającą od sufitu, aż do samej podłogi – to najlepsze rozwiązanie. Ogromna szafa, która jest schowana we wnęce nie przytłacza przestrzeni. To rozwiązanie jest szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z małym pokojem,
np. około 10 m2. Tu z pojemną szafą nie mamy szans na aranżację wnętrza w sposób delikatny, w którym akcentowanie będą jego głównych części, czyli łóżka w sypialni, biurka w gabinecie, czy stołu jadalnianego w pokoju dziennym.

Idealnie pokazują to projekty z naszego portfolio, zapraszamy do obejrzenia konkretnych przykładów.

 • Przechowywanie w pokoju dziennym

W pokoju dziennym należy uwzględnić miejsce na:
– bibliotekę – tu lubimy spójne rozwiązania, gdy biblioteka łączy się z wystrojem całego wnętrza, jak np. w projekcie wnętrz domu w Leźnie

 

biblioteka z kominkiem narożnym w rustykalnym stylu

 

    albo w projekcie wnętrz  mieszkania na osiedlu Wiszące ogrody, gdzie poszerzony parapet służy także do siedzienia i kończy się ceglaną ścianą, która jest kontynuowana w postaci regału z miejscem do pracy.

 

mieszkanie z cegłą, szerokim parapetem i biblioteką

 

– miejsce na komputer jest równie ważne. W parze z biurkiem należy zatem uwzględnić szuflady na drobiazgi i atrykuły papiernicze,

– pojemnik w narożniku jest idealnym sposobem na przechowywanie koców, pościeli i dodatkowych poduszek,

– w mieszkaniach do 40 m2 pojawia się szafa na odzież. Może powstać jako ciąg zabudowy kuchennej, jak w projekcie wnętrz kawalerki w centrum Gdańska

 

Klimatyczne mieszkanie na wynajem w centrum miasta Gdańsk

 

lub jako szafa antyczna akcentowana we wnętrzu, jak w projekcie wnętrz mieszkania w kamienicy.

Każda przestrzeń jest unikatowa i rozwiązania w niej się różnią.

komody na przechowywanie albumów i pamiątek, lub dokumentów są uroczym dodatkiem do salonu i służy pomocą, jak widać w projekcie wnętrz domku letniskowego

 

 • Przechowywanie w sypialni

Dobrze, gdy sypialnia jest wyposażona w osobną garderobę. Wówczas nie ma problemu z przechowywaniem niezbędnych rzeczy. Jednak jeżeli takiej garderoby nie ma, to należy uwzględnić w niej pojemną szafę, koniecznie robiąc wnękę pod zabudowę meblową.

W projekcie wnętrz dwupokojowego mieszkania przesunęliśmy ściankę, niby zmniejszając i tak małą sypialnię, lecz uzyskaliśmy efekt wręcz przeciwny – schowaliśmy duży mebel, co sprawiło, że sypialnia nie jest zagracona, a to dało wrażenie większej przestrzeni. Dodatkowo od przestawienia tej ścianki zyskała także strefa dzienna, ponieważ  wąski korytarz zmienił się na szeroki, otwarty na salon hol.

 

przeniesienie ścianek działowych w mieszkaniu

 

Jak zmieścić dużą szafę w sypialni

 

– świetnym sposobem  na przechowywanie w sypialni jest często samo łóżko. Zamiast niewygodnych pojemnikiem z podnoszonym systemem, warto wybrać łóżko z szufladami. Niektóre zawierają nawet po 4 pojemne szuflady, a to rozwiązanie może już nawet zastąpić komodę. Taki system jest realizowany zarówno w łóżkach drewnianych, jak i w tapicerowanych. Także bez problemu można je dobrać odpowiednio do własnego gustu,

– warto pamiętać, że toaletka wyposażona w szuflady oraz szafki nocne, są także świetnym rozwiązaniem na przechowywanie drobiazgów:

 

Szafa w sypialni połączona z toaletką

 

 • Przechowywanie w łazience 

Oto jest temat rzeka! Wymienimy kilka możliwości:

– dobierając umywalkę nablatową, pod blatem z łatwością można usytuować szafkę. Szafka ta jest często bardzo pojemna, bo głębokość sięga aż 40-60 cm, a długość od 80 cm do nieskończoności. Prawie każda z zaprojektowanych przez nas łazienek ma właśnie taką szafkę,

– szafka nad stelażem WC – to niegłęboka szafka, a jednak mieści to, co trzeba, między innymi artykuły higieniczne,

– szafka lustrzana nad umywalką jest połączeniem funkcjonalności i estetyki. Szerokość takiej szafki od 60 do 160 cm, więc bez problemu zmieszczą się w niej wszystkie kosmetyki, szczoteczki, perfumy, a gdyby tego było mało, to dodatkowo wygląda bosko z lustrem na całej ścianie. Nie raz sprawdziła się w naszych projektach, np w projekcie łazienki i pokoju gościnnego,

 

mieyniszczalny blat w łazience z moyaiki

 

– nasz ostatni wynalazek – pojemna szafa, np. wokół obudowy stelaża na WC. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy ściana nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą i może nie mieć okładzin z płytek ceramicznych:

 

 

 

 • Niestety, na połączenie wszystkich ”SZ” do przechowywania w jedną koncepcję, potrzebujemy przede wszystkim doświadczenia. Tego nie można od tak się nauczyć, dlatego najlepiej pokazać to w praktyce.

 

Tak to wygląda w naszej pracy:

miejsca na szafy w mieszkaniu

I to tyle)

Pozdrawiamy,

ARCH-BOOM

Author avatar
architekt

2 comments

 1. Majka

  Wiele praktycznych wskazówek. Pokazujecie jak urządzić przestrzeń przepełnioną pozytywną energią oraz jak stworzyć komfortowe wnętrze, w którym możemy czuć się naprawdę dobrze. Fajne rozwiązania, które ułatwiają i umilają życie.

  • architekt

   Dziękujemy! I mamy nadzieję, że jesteśmy pomocni na tym tropie podczas urządzania wnętrza

We use cookies to give you the best experience.