Nie ukrywamy, że za pomocą właściwie dobranego oświetlenia potrafimy całkowicie odmienić wnętrze każdego pomieszczenia. Wyraźnie dostrzegamy tę różnicę w godzinach wieczornych, gdy jednym ruchem zamieniamy ciemne wnętrze w jasne, niczym w biały dzień. Jest wiele różnych odcieni i kolorów światła, dzięki czemu możemy osiągnąć najróżniejsze efekty, które mają ogromny wpływ na wnętrze.
W naszych projektach już na samym początku planujemy, jaki chcemy osiągnąć charakter wnętrza, jak ma być ono postrzegane oraz jaki ma być jego klimat. Każda strefa domu lub mieszkania ma kilka scenariuszy oświetleniowych.
Np.:
- Strefa wejścia posiada co najmniej 2 rodzaje oświetlenia – sufitowe punktowe, lampa wisząca, oraz doświetlenie lustra. Należy zaznaczyć, że doświetlenie lustra jest nie tylko atrakcyjne, ale również bardzo funkcjonalne. Ponadto tworzy piękny akcent w całym wystroju przedpokoju.
Wystrój wnętrza strefy wejściowej w naszym projekcie nowoczesnej stodoły oraz schemat instalacji elektrycznej stanowią całość, aby wnętrze wyglądało w ten sposób:
lub w naszym projekcie wnętrz domu w stylu amerykańskim, te same krzyżyki, ale na innej wysokości, na innej odległości perfekcyjnie podkreślają charakter całego domu, a nie tylko strefy, gdzie się znajdują:
- Oświetlenie strefy pokoju dziennego jest bardziej skomplikowane. Przestrzeń ta służy różnym funkcjom, dlatego musi posiadać odpowiednie oświetlenie do każdego ze scenariuszy.
Pierwszy niezbędny rodzaj oświetlenia salonu, to podstawowe oświetlenie sufitowe całej przestrzeni. Kiedyś to wyglądało w ten sposób – jeden żyrandol po środku pokoju.
Dziś mamy zdecydowanie większy wybór:
– oświetlenie sufitowe punktowe, które bardzo się sprawdza, bo jest równomiernie rozmieszczone po suficie i nie zostawia żadnych nie doświetlonych fragmentów pokoju. Najlepej to widać w projekcie z sufitem kesonowym;
– oświetlenie za pomocą kilku lamp wiszących (mogą to być dodane kinkiety z tej samej kolekcji);
– oświetlenie w postaci wyraźnego żyrandola, które zawsze jest na czasie, jednak musi być on mocno zaakcentowany;
– oświetlenie dodatkowe w postaci lamp podłogowych, do wyciszonego klimatu, bądź czytania książek i odpoczynku;
– oświetlenie ścienne w postaci kilku kinkietów (nawet 6-8) po obwodzie pokoju, świetnie się nadaje do miłego spędzania czasu z rodziną.
Włączając razem, lub osobno każdy typ oświetlenia, możemy tworzyć nastrój do relaksu, odpoczynku, albo nawet imprezy. Z odpowiednim doborem oświetlenia codzienność nie wygląda szaro, może być zmieniona w każdej chwili, wystarczy tylko wybrać przycisk włącznika.
- Oświetlenie kuchni też jest bardzo istotne, gdyż ma na celu nie tylko ułatwienie procesu przygotowania jedzenia, ale także ma być inspiracją dla domowników. Do każdej kuchni niezbędne są 3 scenariusze oświetlenia:
– podstawowe sufitowe
– doświetlenie blatu kuchennego (nasz nowy projekt o niezwykłym wykorzystaniu materiałów ekologicznych)
– oprawy oświetleniowe nad stołem jadalniowym lub barkiem (nasz projekt wnętrz nowoczesnej stodoły)
Na wymienione typy potrzebne jest zaprojektowanie osobnych włączników. Poza tym dodatkowe punkty podkreślają Wasz styl życia i Wasze oryginalne pomysły. Doświetlona tablica z własnoręcznie napisanymi przepisami babci lub mamy – brawo! To korzystny i miły wynalazek, który doda ciepła i duszy!
Oczwiście, że poprawnie dobrane oprawy oświetleniowe i parametry światła nadają wyraźności i przestrzeni, ale bez zaprojektowanego schematu instalacji elektrycznej, bez tych krzyżyków/ilości/odległości nigdy nie osiągniemy w 100% wymarzonego efektu.
Jeżeli jesteście ciekawi pomysłów na oświetlenie sypialni, łazienek oraz pokojów dziecięcych, piszcie w komentarzach, a my przygotujemy dla Was wpis na ten temat.
Po przeczytaniu tego artykułu, mamy już wspólne rozumienie tematu, więc zapraszamy do kontaktu by zaprojektować Wasze wnętrze w możliwie najlepszy sposób!
Zapraszamy również do zapoznania się z naszym portfolio!
Pozdrawiamy,