Dekorowanie pokoju dziecięcego zawsze stanowi wyjątkowe wyzwanie, bez względu na to, czy masz do czynienia z siedmioletnim kibicem piłkarskim, czy z księżniczką mającą obsesję na punkcie wszystkiego.
Sztuka polega na wprowadzeniu świeżej, młodzieńczej energii do wystroju bez ignorowania istotnych praktycznych aspektów.
Te porady dotyczące dekorowania pokoju dla dzieci pomogą Ci stworzyć piękny i funkcjonalny raj, w którym Twoje dziecko pokocha czas spędzony w domu.
1 wskazówka dekorowania pokoju dziecięcego:
Niezależnie od tego, czy robisz to za pomocą tapet, kalkomanii czy zwykłej starej farby i pędzla, dodanie grafiki może rozjaśnić pokój Twojego dziecka. Grafika dodaje zapał do określonego ustawienia i zgodnie z wybraną metodą, może ona również pasować do różnych budżetów.
Rozwiązanie dotyczące dekoracji ściany możliwe jest w pokoju:
- Dziecka w młodszym wieku – wybierz wesoły motyw włączając do niego także niektóre z ulubionych motywów Twojego dziecka, zwierząt lub postaci z kreskówek. Pamiętaj jednak, że dzieci szybko dorastają, a więc ich gusta także się zmieniają. Wybierz zatem coś, co nie będzie dla niego zawstydzające już za rok lub dwa.
Zaczniemy od pokoju własnych dzieci (więcej we wpisie)
- Nastolatka – oto przykład naszej metamorfozy pokoju Agaty, która ma 13 lat. Metamorfoza była spowodowana dorastaniem dziewczyny, więc zastosowaliśmy wymarzone szarości oraz czerń dekoracji na ścianie w postaci mapy i napisu.
- Tu druga wersja, tym razem kolorowa:
Kolejnym dobrym przykładem pokoju nastolatka jest pokój Huberta, który ma 11 lat w naszym projekcie wnętrz domu w Mermet na Pomożu
Dobraliśmy ascetyczny wystrój wnętrza, co odpowiada gustom chłopców w tym wieku. Te wnętrze właściciel pokoju samodzielnie zmodyfikuje i dobierze właściwe obrazy, co potrafi całkowicie odmienić klimat. Na początek zawiesiliśmy obraz electrocar`u TESLA, jako symbol niniejszych czasów i kierunku rozwoju cywilizacji.
- lub ten pokój nastolatka w naszym projekcie domu w stylu amerykańskim
2 wskazówka dekorowania pokoju dziecięcego
Ważne i praktyczne jest to, aby w pokoju dziecięcym było mnóstwo miejsca. Bądź więc kreatywny i wplataj do wnętrza elementy do przechowywania. Wybieraj atrakcyjne, funkcjonalne opcje, takie jak szafka, która łączy się z tematem pokoju lub elegancki, ruchomy wózek z miejscem do przechowywania. Kolejna opcja do przechowywania często używanych zabawek i ubrań to kolorowe kosze i skrzynie. Zdecyduj się także na łóżko z półkami i szufladami pod spodem, aby schować pościel, zabawki i inne drobiazgi. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mieć więcej przestrzeni tylko dla siebie, a Ty będziesz cieszyć swoje oczy panującą tam harmonią i porządkiem.
3 wskazówka dekoracji pokoju dziecięcego:
Wykonaj pokój w ulubionych kolorach Twojego dziecka lub wybierz dowolną paletę, która ma dwa lub trzy odcienie.
Kwestia koloru, wbrew pozorom, jest bardzo skomplikowana, dlatego polecamy korzystać z pomocy architekta wnętrz lub chociaż aby korzystać z gotowych zestawień kolorystycznych, np:
Ważny jest także dokładny dobór koloru farby przy zakupie. Nie wystarczy określenia typu „brązowy” czy „różowy”! Wydruk wybranego zestawienia kolorystycznego szybciej i dokładniej pomoże dobrać potrzebny odcień.
Do wybranej palety barw użyj narzut, rolet, dywaników, aby rozjaśnić pokój Twojego dziecka i nadać mu charakterystyczny wygląd. Pamiętaj, aby zachować równowagę pomiędzy odważnymi, a łagodnymi kolorami, aby uzyskać przyjemny efekt wizualny.
Do malowania nadają też meble. W pokoju Agaty pomalowaliśmy drewnianą komodę z IKEA i polączyliśmy optycznie kolory ścian i mebli.
4 wskazówka dekoracyjna pokoju dla dzieci:
Dywaniki to świetny sposób na wprowadzenie większej ilości kolorów i ciepła do pokoju Twojego dziecka. Umieszczenie dywanika przy łóżku zapewni dziecku przestrzeń do rozciągania się i zabawy różnego rodzaju zabawkami, grami planszowymi, układankami, a także pozwala im pracować nad projektami artystycznymi. Dywaniki są lepszym wyborem niż wykładziny od ściany do ściany, czy też ogromne dywany, ponieważ można je łatwo przesunąć i wyczyścić. Jeśli Twoje dziecko jest małe, możesz użyć specjalnej maty antypoślizgowej lub nawet taśmy dwustronnej, aby utrzymać dywanik na miejscu
Nasz pomysł na dywaniki jest nieco szerszy – tym razem w pokoiku Agnieszki użyliśmy dywaników naszej produkcji, o wyglądzie liści lotosu. Umieściliśmy ich kilka, ale najważniejsze jest to, że można z nich korzystać jak z przytulnych koców i czuć się przy tym prawdziwą Calineczką… Zabawa z koleżankami na naszych dywanikach to prawdziwa bajka.
Zastosowaliśmy naturalne materiały, które są miłe w dotyku i takie, które można łatwo wyprać i wyczyścić.
5 wskazówka dekorowania pokoju dziecięcego:
Otwarte półki to inteligentne rozwiązanie do przechowywania wielu rzeczy w pokoju Twojego dziecka. Mogą być one poza zasięgiem młodszych dzieci. Pomagają zaznaczyć różne elementy wystroju w pokoju. Dodatkową korzyścią jest to, że takie półki prawie wcale nie zajmują miejsca i są bardzo funkcjonalne.
Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w pokoju Michała, który ma 8 lat.
Zorganizowaliśmy strefę do nauki z biurkiem przy oknie i umieściliśmy dużo książek i encyklopedii na półkach obok biurka. Dodatkowo dodali oświetlenie tej strefy i uzyskaliśmy nie tylko mocny akcent w małym pokoju, ale również wygodne miejsce do nauki, które posłuży mu przez długie lata.
6 wskazówka dekorowania pokoju dziecięcego:
Aby pomóc dziecku zachować ład i porządek, określ miejsca pracy i zabawy w swoim pokoju. Stwórz jeden obszar z wyznaczoną powierzchnią roboczą z szafkami, biurkiem lub stolikiem – do prac domowych lub twórczych projektów plastycznych, czy też puzzli. Umieść stół do badań w pobliżu okna, aby zapewnić dużo naturalnego światła i świeżego powietrza – dzięki temu czas nauki będzie przyjemny. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na książki i materiały piśmienne, aby powierzchnia była schludna i uporządkowana. Aby pomóc dziecku lepiej się skupić, wybierz neutralną stylizację w tym obszarze. Przygotuj jasny kącik na zabawki, gry wideo i zabawki pluszowe.
7 wskazówka dekorowania pokoju dziecięcego:
Jednym z największych wyzwań związanych z dekorowaniem pokoju dziecięcego jest konieczność częstej aktualizacji – potrzeby i preferencje dziecka zmieniają się wraz z jego dorastaniem. Upewnij się zatem, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmienić wystrój na taki, który jest odpowiedni do wieku, kiedy to konieczne.
Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest wybór neutralnego schematu, kolorowych paneli ściennych, narzut i dzieł sztuki, które można modyfikować zgodnie z ewolucyjnymi upodobaniami swojego dziecka.
Najłatwiejszym sposobem na szybką metamorfozę jest zmiana tekstylii oraz dodatków do wnętrz:
- zasłon,
- narzut,
- obrazków,
- dywaników
Podczas stylizowania pokoju swojego dziecka pamiętaj o uwzględnieniu jego preferencji i nawyków. Każde dziecko jest wyjątkowe na swój sposób i dobrze jest aby jego pokój był tego odzwierciedleniem, by oddawał ton osobowości. Zachęcaj więc swoje dziecko, aby angażowało się w ten proces – z pewnością będzie to nie tylko zabawne, ale także będzie idealnym sposobem na wspólne spędzanie czasu i zacieśnianie więzi!
Do uzyskania najlepszego rozwiazania, by pokój Twojego dziecka był naprawdę wyjątkowy i bardzo funkcjonalny, zapraszamy do kontaktu z nami, my robimy to na najwyższym poziomie – przemyślanie i gustownie.
Pozdrawiamy,
Gosia
Właśnie jestem na etapie dekorowania pokoju dziecięcego. Dziękuję za ten artykuł, rozwiał wiele moich wątpliwości i zainspirował do nowych, bardzo praktycznych rozwiązań. Jesteście najlepsi!
architekt
Dziękujemy! Mamy wiele nowych rzeczy w naszym sklepie do pokoju pociech, zapraszamy http://arch-boom.com/shop/