Get In Touch
541 Melville Ave, Palo Alto, CA 94301,
ask@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.705.5448
Work Inquiries
work@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.306.6725

Projekt lokalu gastronomicznego: Krok po kroku

JAK  ZAŁOŻYĆ  RESTAURACJĘ?

Założenie restauracji wymaga starannego planowania i jest łatwiejszym wyczynem, gdy dzieli się go na etapy. Jeśli jesteś ciekawy, jak otworzyć restaurację, stworzyliśmy 11-krokowy przewodnik, który przeprowadzi Cię przez ten proces.

W tym 5 kroków z 11 przejdziemy razem!

Wybierz koncepcję i markę restauracji

Jeśli marzyłeś o otwarciu własnej restauracji, prawdopodobnie dużo myślałeś o swoim koncepcie restauracji. Wybór koncepcji swojego biznesu to zabawna część procesu planowania restauracji, kiedy możesz puścić wodze fantazji. Twoja koncepcja powinna obejmować typ restauracji, którą chcesz otworzyć, styl kuchni, którą będziesz serwować, oraz styl obsługi, z którego będziesz korzystać. Wnętrze Twojej restauracji również powinno być zgodne z Twoją koncepcją.
Nazwa Twojej restauracji, logo, projekt menu i produkty powinny przedstawiać spójny wizerunek Twojej marki.

Lokalizacja i docelowa grupa demograficzna

I to jest najbardziej odpowiedzialny krok.

Przy wyborze lokalizacji dla nowej restauracji, wśród najważniejszych czynników są:

  • Widoczność i dostępność — wybierz lokalizację o dobrej widoczności, w której panuje duży ruch pojazdów i pieszych. Weź pod uwagę dostępność miejsc parkingowych i łatwość dostępu dla samochodów i pieszych.
  • Dane demograficzne — rynek docelowy Twojej restauracji powinien odpowiadać demografii obszaru.
  • Koszty robocizny — Twój koszt robocizny będzie się różnić w zależności od lokalizacji. W obszarach, w których koszty utrzymania są wyższe, będziesz musiał zapłacić wyższą pensję, aby przyciągnąć dobrych pracowników.
  • Lokalna konkurencja – Możesz się wiele dowiedzieć, patrząc na konkurencyjne restauracje w Twojej okolicy. Kluczem do sukcesu jest wybór lokalizacji, w której podobne restauracje odnoszą sukces, ale unikaj sąsiedztwa przesyconego restauracjami, które bezpośrednio konkurują z Twoim konceptem.

Stwórz MENU

Twoje menu będzie dyktować rodzaj potrzebnego sprzętu, umiejętności, których powinieneś szukać u swoich pracowników, oraz rodzaj tłumu, który masz nadzieję przyciągnąć.

I tu nadchodzi czas na wsparcie architekta.

CZAS NA PROJEKT WNĘTRZ

NASZE PROJEKTY W SEGMENCIE GASTRO:

Prace budowlane i nadzór autorski

Tu kryje się wiele… Odstraszać nie wypada.

Odbiór lokalu przez sanepid

Na decyzję czeka się od wizyty sanepidu do 14 dni roboczych. Kiedy możesz zacząć działać? Na odbiorze inspektor nie wyda Ci jeszcze decyzji, ale często dostajesz informację zwrotną, czy możesz działać, czy też nie. Jeśli dostaniesz od niego zielone światło i spełniłeś wymogi sanepidu w gastronomii, to możesz startować już tego samego dnia, jedynie oficjalna decyzja będzie do odebrania do 14 dni roboczych.

Wielkie otwarcie lokalu gastronomicznego

Najpierw zorganizuj „Soft Opening” – to trening, który pomoże Ci przygotować się na prawdziwe, wielkie otwarcie Twojej nowej restauracji. Zaproś ograniczoną liczbę gości do udziału, zwykle przyjaciół i rodzinę pracowników. Ta strategia pozwala wypracować wszelkie załamania w Twojej usłudze. Oto kilka popularnych pomysłów na to:

  • Menu próbne — zaoferuj przykładowe menu z ograniczoną liczbą opcji. Zmniejsza stres związany z nowymi pracownikami i zachęca klientów do powrotu, aby zobaczyć pełne menu.
  • Ograniczony harmonogram — rozważ działanie w ograniczonym harmonogramie przez kilka pierwszych dni otwarcia.
  • Wydarzenie Sneak Peek — zorganizuj happy hour „sneak peek” z wybranymi pozycjami menu i wyjątkowymi drinkami.
  • Przyjaciele i Rodzinna Noc — zaproś przyjaciół i rodzinę na miękkie otwarcie, aby w zabawny i bezstresowy sposób przygotować się na wielkie otwarcie.
  • Sąsiednie domy i firmy — pozyskuj lokalnych fanów i buduj dumę społeczności, oferując miękkie zaproszenie do sąsiednich domów i firm.

 

Kreujemy przestrzeń, która odmienia życie!

Zapraszamy do współpracy!

PORTFOLIO:

We use cookies to give you the best experience.

Projekt baru mlecznego w stylu marynistycznym w Gdyni

Renowacja i rebranding lokalu mlecznego. Zmiana aranżacji wnętrz, wprowadzenie stylu marynistycznego do wnętrza. Zmiana wyglądu ściany i lady barowej.
View Project

Ogród hotelowy w stylu śródziemnomorskim

View Project