Przytulne wnętrze domu jednorodzinnego.
Lokalizacja obiektu budowlanego: Leźno, (gm. Żukowo, woj. pomorskie)
Powierzchnia całkowita: 45 m²
Rok: 2019
Autorzy projektu: architekt – Kateryna Ponomarova, asystent architekta – Maria Wejher, wizualizacja – Vladimir Drobzhev
Wystrój wnętrz w domu zawsze się różni od wystroju wnętrz w mieszkaniu. Dom – to prawdziwe rodzinne gniazdo, kojarzy nam się z tym ponadczasowym pojęciem “Dom przez duże D“, jest centrum świata i pełni rolę nie tylko zamieszkania, ale też życia.
Mieszkając w domu mamy większe możliwości do stworzenia wyjątkowego klimatu i miejsc do odpoczynku. Mamy więcej przestrzeni i dlatego możemy poszaleć np. z kanapą…
Zaczniemy więc przygodę od kanapy, która tak naprawdę jest wyspą, służącą do wypoczynku.
Jest dwustronna i skierowana do okna z widokiem na własny ogródek oraz do pokoju dziennego z widokiem na kominek i TV.
Sercem domu i sercem przestrzeni całej strefy dziennej – jest kominek.
Postanowiliśmy, że to właśnie kominek będzie w roli głównej, więc wybraliśmy wkład narożny, by ogień był widoczny nie tylko z jednej strony. Cała kompozycja ściany, którą najczęściej nazywamy “ścianą z TV”, ale kompletnie nie zgadzamy się z podejściem, że to telewizor jest głównym elementem wystroju pokoju dziennego, więc postanowiliśmy zrobić odwrotnie! W roli głównej kominek, drewno, parapet, który służy do dekoracji lampionami, świecami itp, zamienia się na ławeczkę, na której można usiąść, a kończy biblioteką.
Biblioteka
Biblioteka, którą kończy się kompozycja ściany z kominkiem, perfekcyjnie tworzy wspaniały klimat oraz ciepłe oblicze stylu nowoczesnego. Tak naprawdę, to rzadko spotykamy się, żeby styl nowoczesny występował w tak przytulnej odsłonie.
Klimatyczne oświetlenie odgrywa tu ogromną rolę.
Zaczynając od prehistorii, w której kluczową rolę w życiu ludzi odgrywał ogień, paleniska…do dnia dzisiejszego te ciepłe, a nawet gorące barwy są miłe dla wzroku. Tą właśnie rolę pełnią dziś lampy podłogowe, stołowe i kinkiety – punktowe, przytłumione, ciepłe światła. Zastosowanie takich lamp dodaje do scenariusza oświetleniowego mnóstwo uroku, a nawet magii.
Mówiąc językiem matematycznym, funkcja wystroju wnętrz domu, to kominek + biblioteka + klimatyczne oświetlenie. Takie włąśnie połączenie rozumiemy jako wnętrze o charakterze ponadczasowym.
To w takiej przestrzeni nie może zabraknąć zdjęć rodzinnych i do tych celów wygospodarowaliśmy miejsce na komodę, która znajduje się na wolnej ścianie. Zaakcentowaliśmy ją drewnianymi panelami, natomiast aby dodać tej strefie wartości optycznej, doświetliliśmy ją lampą podłogową z tekstylnym kloszem. Cudowna jest ta lampa i światło, które z niej bije.
Od strefy odpoczynku pokoju dziennego, dążyliśmy zarówno do spójności aranżacji, jak i do różnorodności w odbiorze poszczególnych stref.
Kontrastując z ciepłym klimatem pokoju dziennego, kuchnia ma subtelny urok. Jest utrzymana w szarości, bieli i drewnie. Tak, to nie jest rzadkie rozwiązanie, jednak szarość potrafi się wtopić i kuchnia optycznie nie skupia na sobie uwagi. Genialne płytki Tubądzin, podkreślają charakter ścian nawiazując do kamieni o różnej fakturze. Natomiast pojęcie ściana nawiązuje do słowa mur. Jako architekci uwielbiamy rozwiązania dekoracyjne, które podkreślają znaczenie każdego z elementów. W naszym projekcie ściany są jakby murowane z kamienia szlachetnego.
Jeżeli mówimy o rozwiązaniach funkcjonalnych w kuchni, to zdradzimy kilka sekretów:
- w zabudowie kuchennej ukryte jest wejście do spiżarki. Jeden z frontów służy jako drzwi, drugi, jako dodatkowy posłuży do wniesienia większego sprzętu. W spiżarce zmieściliśmy oprócz szaf – pralkę i suszarkę bębnową.
- Barek powstał tylko dlatego, żeby zasłonić kuchnię z możliwym bałaganikiem kuchennym, z którym wiemy, że codziennie dzielnie walczymy… jednak mimo wszystko jest silniejszy od nas. Dlatego uważamy, że warto odrobinę przysłonić kuchnię. W podobny sposób zaprojektowaliśmy mieszkanie w stylu skandynawskim.
- Płytki na podłodze, jako pasek przy zabudowie meblowej, pozwoli nie dzielić optycznie przestrzeni na pokój dzienny i kuchnię.
- Płytki ścienne w kuchni pojawiają się na kominku, co łączy między sobą poszczególne strefy.
- Jak zawsze to robimy, stół jadalniany stoi przy oknie. W tym projekcie ważną rolę odgrywają także zasłony, bo na ich tle wyeksponowany jest stół jadalniany z lampą wiszącą nad nim. Ten widok jako pirwszy jest widoczny od wejścia. Zasłona optycznie wydłuża okno i tworzy oś: okno-stół jadalniany-kominek. Przewidujemy, że kolacje świąteczne przy tym stole będą najpiękniejszymi momentami w życiu rodzinnym
Łazienka
Jak wisienka na torcie, w tym kontrastowym emocjonalnie, a jednocześnie przemyślanym i spójnym projekcie wnętrz jest wystrój łazienki. Wystrój ten jest prawdziwym powodem do dumy!
Okno w łazience jest dużym atutem, gdyż żadne oświetlenie nie jest w stanie zastąpić światła dziennego. Jednocześnie warto zaznaczyć, że okno w łazience, jest utrudnieniem w ustawieniu sprzętu i mebli. W tym projekcie również nie było łatwo, ale znaleźliśmy miejsce na wygodny prysznic blisko okna, na wannę bezpośrednio pod oknem, dwie umywalki i ubikację. Mieliśmy do tego komin i zabudowaliśmy go w tak magiczny sposób, że została nam tylko piękna wnęka na kosmetyki pod oknem.
Już wiecie z jakigo powodu użyliśmy te płytki?
Dziękujemy za przeczytanie tego wpisu, jest najdłuższy wśród tych, które do tego czasu powstały. Tym bardziej dziękujemy za poświęcony czas.
Zapraszamy do obejrzenia naszych projektów oraz do współpracy!
Pozdrawiamy serdecznie,